ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΤΟ ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΝΟΙΑ

Ως λαγός, ο αν. υπουργός Οικονομικών για θέματα εξόδων Γιώργος Χουλιαράκης, αποκαλύπτει  -έστω και διά της πλαγίας οδού- τα σχέδια της κυβέρνησης.

Σε εγκύκλιο που εξέδωσε με αφορμή ερωτήματα υπηρεσιών, αναφέρει ότι η κυβέρνηση έχει συμφωνήσει από το 2015 για την «ευθυγράμμιση του σχετικού καθεστώτος με την ευρωπαϊκή νομοθεσία» (δηλ. περικοπή του επιδόματος) την 31η Δεκέμβρη 2017. Επειδή όμως η ημερομηνία αυτή ήταν «ενδεικτική», καλεί τις υπηρεσίες να συνεχίσουν την καταβολή του επιδόματος.

Για πόσο ακόμα, δεν ξεκαθαρίζει.

Η αναφορά όμως, στην ίδια την  εγκύκλιο για την απόφαση ευθυγράμμισης και η χρησιμοποίηση του   προσδιορισμού «επικείμενη», μόνο τυχαία δεν είναι…. προετοιμάζοντας το κλίμα για αυτό που θα ακολουθήσει…αφήνοντας ανοιχτό το χρόνο που θα πραγματοποιηθεί. Άλλωστε η κυβέρνηση έχει επανηλλειμένα αρνηθεί να νομοθετήσει με ρητό τρόπο την συνέχιση της καταβολής του επιδόματος μετά την 31-12-2017.
      Καθόλου καθησυχαστική δεν μπορεί να είναι η εγκύκλιος αρκεί να αναγνωστεί σωστά και όχι όπως θα επιθυμούσαμε να είναι το περιεχόμενό της.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Εγκύκλιο.