Καταθέσαμε την παρακάτω αναφορά στον Εισαγγελέα του Α. Πάγου, ζητώντας να διερευνηθούν οι επικίνδυνες συνθήκες (για ασθενείς και εργαζόμενους) νοσηλείας στο ΓΝΕ ΘΡΙΑΣΙΟ, αλλά και οι συνέπειες σε ασθενείς άλλων παθήσεων από την μετατροπή του σε νοσοκοκομείο μιας νόσου. Συμπεριλάβαμε τα σχετικά έγγραφα της Επιτρ. Νοσοκομειακών Λοιμώξεων, του διευθ. Ιατρικής Υπηρεσίας, του προέδρου του Επιστημον. Συμβουλίου και του διευθυντή Πνευμονολογικής κλινικής.

Ευχαριστούμε το νομικό σύμβουλο της ΟΕΝΓΕ για την πολύτιμη βοήθεια του. Ιδιαίτερα, ευχαριστούμε την πρόεδρο και τα μέλη της Επιτροπής Νοσοκομειακών Λοιμώξεων, τον διευθυντή Ιατρικής Υπηρεσίας, τον πρόεδρο του Επιστημονικού Συμβουλίου και τον διευθυντή της Πνευμονολογικής που μας επέτρεψαν να αξιοποιήσουμε τα έγγραφα τους.
Ελπίζουμε το παράδειγμα τους να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι διευθυντές υπηρεσιών, κλινικών και τμημάτων για την ανάδειξη των δραματικών συνεπειών σε ασθενείς και εργαζόμενους από τη συνεχιζόμενη υποβάθμιση του νοσοκομείου μας.
Δεσμευόμαστε ότι, ως ταξικά προσανατολισμένο σωματείο που εκπροσωπεί του εργαζόμενους και μόνο,  θα συνεχίζουμε να αξιοποιούμε κάθε δυνατότητα για την υπεράσπιση της υγείας και των δικαιωμάτων μας.
Στην κατεύθυνση αυτή, συμμετέχουμε στο Συλλαλητήριο για την Υγεία και τα Δικαιώματα του Λαού, που οργανώνουν Σωματεία της Δ. Αττικής, στην Πλ. Λαού, στην Ελευσίνα, την Κυριακή 21 Μαρτίου, στις 11.30 π.μ. Δείτε την αναφορά εδώ.